Sohbet Siteleri


İnternette vakit geçiren insanların bir çoğunun tercih ettiği seviyeli sohbet odalarına, sitemiz üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Üyelik şartı olmadan sohbet etme imkanı sunan ve aynı zamanda yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz seviyeli sohbet sitesinde sende hemen yerini al, yeni insanlarla sohbet et.

Mobil Sohbet


Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber internet kullanımı mobil anlamda yaygınlaşmış ve birçok bilgiye ulaşım hızı her yerden kolaylıkla sağlanmaktadır. Mobil sohbet odaları üzerinden görüşme yapmak isteyenler de ilgili fırsatlardan yararlanarak sitelere giriş yapmaya başlamıştır.

Mirc Nedir Nasıl Kullanılırmirc nedir nasıl kullanılır

Mirc Nedir Nasıl Kullanılır

Mirc Nedir Nasıl Kullanılır? Sorusunu merak eden arkadaşlarımız. Öncelikle ilk soruyu yanıtlayalım.

mIRC Nedir?

mIRC, sohbet siteleri, arkadaşlık siteleri, evlendirme siteleri gibi sitelerde kullanılmaya başladıktan sonra insanların farklı insanlarla tanışma isteği artıkça sohbeti kolaylaştırmak için bilgisayar üzerinden web sitelerine girmeden sadece bir program aracı ile siteye girmek amaçlı oluşturulmuş istemci programı olarak tasarlanmış ve IRC sunucularına bağlanmayı sağlayan bir programdır.

mIRC’i Kim Buldu?

mIRC programını ilk tasarlayan ve ortaya çıkaran Khaled Mardam-Bey’tirmIRC’in açılımı ise (M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat’tir. Khaled Mardam-Bey’in mIRC ‘i yaparken amacı, komutlarla uğraşmadan, menüler yardımını daha kolay kullanmayı amaçlamıştır.

mIRC’in Çalışma Sistemi Nasıldır?

mIRC sohbet sunucularına girmek için mIRC Script’nin içine kodlar eklenerek var olan komutların kullanımını kolaylaştırarak sohbet kullanıcılarına sunulmuştur. mIRC Script’leri kodlamalar ve yazılımlar ile oluşturulmuş toplu dosyalardır.

mIRC Programını Kimler Kullanıyor?

Khaled Mardam-Bey’in ortaya çıkardığı mIRC programını bugün hemen hemen tüm sohbet siteleri kullanmaktadır. mIRC Script coderleri, mIRC’in kodlarını değiştirerek kendi sitelerine özgü yeni tasarımlar ortaya çıkararak yeni görünümlü hatta daha fazla opsiyon ekleyerek kullanıcılara hitap etmeyi başarmışlardır.

Örnek olarak: Bugün mIRC üzerinde sosyal paylaşım sitelerine girilebiliyor ve müzik dinlemeden tutunda oyun oynama seçeneğine kadar bir çok uzantı sağlana bilmektedir.

mIRC Nasıl Kullanılır?

Bunların hepsini bir kenara bıraktıktan sonra gelelim mIRC programını nasıl kullanırsınız. Öncelikle kullanımı çok kolay olan bu programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınıza indirme işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkacak olan exe dosyasını açıp bilgisayarınıza programı kurmalısınız.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra masa üstünüze gelen mIRC ikonunu çift tıklayarak programın içine gire bilirsiniz.

Bağlanmak istediğiniz sohbet sunucusunun adresini /server irc.dosttr.net adı şeklinde, bu komutu kullanarak istediğiniz tüm sunuculara giriş yapabilirsiniz.

Daha sonra karşınıza çıkacak olan Nick seç ve şifre gir ekranına seçmiş olduğunuz Nick’i eğer girdiğiniz sitede isminiz kayıtlı ise alttaki şifre kısmına da şifrenizi yazarak girebilirsiniz.

mIRC’in Özellikleri?

Girmiş olduğunuz her hangi bir sohbet sunucusunda mIRC ekranında ilk önce girmiş olduğunuz sunucunun global kanalları açılacaktır. Tabi ki sunucuların kendilerini korumak için kurdukları koruma botlarının da ekstradan sayfaları da karşınıza gelecektir.

En aşağıda bulunan yazı yazma kısmında sizler için oluşturulmuş renkli yazı seçenekleri ve ruh halinizi yansıtan ikonlarda yer almaktadır. Bunlarla birlikte size ait küfür korumaları, konuşmak istemiyorsanız özel görüşmeleri açma/kapama seçeneği. Eğer sunucu içerisinde yetkili iseniz yetki çerçeveniz dahilinde, size özel komutları kullana bilirsiniz.

Örnek olarak: Kişileri kanaldan atma, kişilere uyarı verme, kanaldan banlama, süreli uzaklaştırma, kişilere geçici yetki verme ve yetkiyi alma gibi bir çok komutu rahatlıkla kullana bilirsiniz.

İnsanlar arasındaki iletişimi daha kolay hale getire bilmek için yapılmış olan mIRC programı bugün belki modası geçmiş gibi görünse de hiç bir zaman için eskimeyen ve hala varlığını sürdüren bir yazılım programıdır.

Bu makalemizde sizlere Mirc Nedir Nasıl Kullanılırı anlatmaya çalıştık başka bir makalede tekrardan sizlerle görüşmek dileği ile DostTR olarak hoş sohbetler dileriz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir